RWR84S3160FRS73
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR84S3160FRS73
RWR84S3160FRS73
Part Number
RWR84S3160FRS73
Description
RES 316 OHM 7W 1% WW AXIAL
Data sheet
RWR84S3160FRS73.pdf
Delivery Services
RWR84S3160FRS73
Comments
    RWR84S3160FRS73 Specifications
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance316 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)7W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C