RWR84S8451FPB12
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR84S8451FPB12
RWR84S8451FPB12
Part Number
RWR84S8451FPB12
Description
RES 8.45K OHM 7W 1% WW AXIAL
Data sheet
RWR84S8451FPB12.pdf
Delivery Services
RWR84S8451FPB12
Comments
    RWR84S8451FPB12 Specifications
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance8.45 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateP (0.1%)
    Power (Watts)7W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C