RWR89N49R9FSBSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR89N49R9FSBSL
RWR89N49R9FSBSL
Part Number
RWR89N49R9FSBSL
Description
RES 49.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Data sheet
RWR89N49R9FSBSL.pdf
Delivery Services
RWR89N49R9FSBSL
Comments
    RWR89N49R9FSBSL Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance49.9 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C