RWR89N5R11FSBSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR89N5R11FSBSL
RWR89N5R11FSBSL
Part Number
RWR89N5R11FSBSL
Description
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL
Data sheet
RWR89N5R11FSBSL.pdf
Delivery Services
RWR89N5R11FSBSL
Comments
    RWR89N5R11FSBSL Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance5.11 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C