RWR89NR274FSS70
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR89NR274FSS70
RWR89NR274FSS70
Part Number
RWR89NR274FSS70
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 0.274 OHM 3W 1% WW AXIAL
Data sheet
RWR89NR274FSS70.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RWR89NR274FSS70
Comments
    RWR89NR274FSS70 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance274 mOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±650ppm/°C