RWR89NR280FRRSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR89NR280FRRSL
RWR89NR280FRRSL
Part Number
RWR89NR280FRRSL
Description
RES 0.28 OHM 3W 1% WW AXIAL
Data sheet
RWR89NR280FRRSL.pdf
Delivery Services
RWR89NR280FRRSL
Comments
    RWR89NR280FRRSL Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance280 mOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±650ppm/°C