RWR89S2R40DSB12
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR89S2R40DSB12
RWR89S2R40DSB12
Part Number
RWR89S2R40DSB12
Description
RES 2.4 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Data sheet
RWR89S2R40DSB12.pdf
Delivery Services
RWR89S2R40DSB12
Comments
    RWR89S2R40DSB12 Specifications
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±0.5%
    Resistance2.4 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C