RWR89S33R2BRS73
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR89S33R2BRS73
RWR89S33R2BRS73
Part Number
RWR89S33R2BRS73
Description
RES 33.2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Data sheet
RWR89S33R2BRS73.pdf
Delivery Services
RWR89S33R2BRS73
Comments
    RWR89S33R2BRS73 Specifications
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±0.1%
    Resistance33.2 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±30ppm/°C