RX-1M5008G
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RX-1M5008G
RX-1M5008G
Part Number
RX-1M5008G
Description
RES 50 GOHM 2% 1/2W AXIAL
Data sheet
RX-1M5008G.pdf
Delivery Services
RX-1M5008G
Comments
    RX-1M5008G Specifications
    Features-
    Tolerance±2%
    Resistance50 GOhms
    CompositionMetal Oxide Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.197" Dia x 1.875" L (5.00mm x 47.63mm)
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C