RX-1M5009KE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RX-1M5009KE
RX-1M5009KE
Part Number
RX-1M5009KE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 500 GOHM 10% 1/2W AXIAL
Data sheet
RX-1M5009KE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RX-1M5009KE
Comments
    RX-1M5009KE Specifications
    SeriesRX-1M
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±10%
    Resistance500 GOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.197" Dia x 1.875" L (5.00mm x 47.63mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C