RX-1M7004GE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RX-1M7004GE
RX-1M7004GE
Part Number
RX-1M7004GE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 7M OHM 2% 1/2W AXIAL
Data sheet
RX-1M7004GE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RX-1M7004GE
Comments
    RX-1M7004GE Specifications
    SeriesRX-1M
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±2%
    Resistance7 MOhms
    CompositionMetal Oxide Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.197" Dia x 1.875" L (5.00mm x 47.63mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C