SM100035005FE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
SM100035005FE
SM100035005FE
Part Number
SM100035005FE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 50M OHM 1% 1/4W RADIAL
Data sheet
SM100035005FE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
SM100035005FE
Comments
    SM100035005FE Specifications
    SeriesSlim-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance50 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.300" L x 0.100" W (7.62mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 110°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient50ppm/°C