SM101021001F
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
SM101021001F
SM101021001F
Part Number
SM101021001F
Description
RES 1K OHM 1% 3/4W RADIAL
Data sheet
SM101021001F.pdf
Delivery Services
SM101021001F
Comments
    SM101021001F Specifications
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance1 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.250" L x 0.070" W (6.35mm x 1.78mm)
    Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient50ppm/°C