SM103021004FE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
SM103021004FE
SM103021004FE
Part Number
SM103021004FE
Description
RES 1M OHM 1% 2W RADIAL
Data sheet
SM103021004FE.pdf
Delivery Services
SM103021004FE
Comments
    SM103021004FE Specifications
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance1 MOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.750" L x 0.070" W (19.05mm x 1.78mm)
    Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient50ppm/°C