SM106031006JE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
SM106031006JE
SM106031006JE
Part Number
SM106031006JE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.1 OHM 10% 2W RADIAL
Data sheet
SM106031006JE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
SM106031006JE
Comments
    SM106031006JE Specifications
    SeriesSlim-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±10%
    Resistance100 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension1.580" L x 0.100" W (40.13mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)0.340" (8.64mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 110°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient50ppm/°C