SM108031007P
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
SM108031007P
SM108031007P
Part Number
SM108031007P
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 1 GOHM 20% 2.5W RADIAL
Data sheet
SM108031007P.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
SM108031007P
Comments
    SM108031007P Specifications
    SeriesSlim-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±20%
    Resistance1 GOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2.5W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension2.080" L x 0.100" W (52.83mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)0.340" (8.64mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 110°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient100ppm/°C