SM108034005FE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
SM108034005FE
SM108034005FE
Part Number
SM108034005FE
Description
RES 40M OHM 1% 2.5W RADIAL
Data sheet
SM108034005FE.pdf
Delivery Services
SM108034005FE
Comments
    SM108034005FE Specifications
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance40 MOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2.5W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension2.080" L x 0.100" W (52.83mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)0.340" (8.64mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 110°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient50ppm/°C