SM204032005FE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
SM204032005FE
SM204032005FE
Part Number
SM204032005FE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 20M OHM 1% 2W RADIAL
Data sheet
SM204032005FE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
SM204032005FE
Comments
    SM204032005FE Specifications
    SeriesSlim-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance20 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension1.080" L x 0.100" W (27.43mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)0.590" (14.99mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 110°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient50ppm/°C