SM206031005KE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
SM206031005KE
SM206031005KE
Part Number
SM206031005KE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 10M OHM 10% 2.5W RADIAL
Data sheet
SM206031005KE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
SM206031005KE
Comments
    SM206031005KE Specifications
    SeriesSlim-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±10%
    Resistance10 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2.5W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension1.580" L x 0.100" W (40.13mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)0.590" (14.99mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 110°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient50ppm/°C