SM208035005K
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
SM208035005K
SM208035005K
Part Number
SM208035005K
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 50M OHM 10% 3W RADIAL
Data sheet
SM208035005K.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
SM208035005K
Comments
    SM208035005K Specifications
    SeriesSlim-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±10%
    Resistance50 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension2.080" L x 0.100" W (52.83mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)0.590" (14.99mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 110°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient50ppm/°C