SM404033503J
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
SM404033503J
SM404033503J
Part Number
SM404033503J
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 350K OHM 10% 3W RADIAL
Data sheet
SM404033503J.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
SM404033503J
Comments
    SM404033503J Specifications
    SeriesSlim-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±10%
    Resistance350 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension1.080" L x 0.100" W (27.43mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)1.090" (27.69mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 110°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient50ppm/°C