SR10-0.020-1%
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
SR10-0.020-1%
SR10-0.020-1%
Part Number
SR10-0.020-1%
Description
RES 0.02 OHM 1% 1W SR10
Data sheet
SR10-0.020-1%.pdf
Delivery Services
SR10-0.020-1%
Comments
    SR10-0.020-1% Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance20 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseSR10
    Size / Dimension0.365" L x 0.090" W (9.27mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max)0.385" (9.78mm)
    Operating Temperature-15°C ~ 105°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device PackageSR10
    Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
    SR10-0.020-1% FAQ
    1. How to order SR10-0.020-1% on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the SR10-0.020-1% price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SR10-0.020-1%?
    SR10-0.020-1% Related Products