SR20-0.005-1%
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
SR20-0.005-1%
SR20-0.005-1%
Part Number
SR20-0.005-1%
Manufacturer
Caddock Electronics Inc.
Description
RES 0.005 OHM 1% 2W SR20
Data sheet
SR20-0.005-1%.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
SR20-0.005-1%
Comments
    SR20-0.005-1% Specifications
    SeriesSR
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance5 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseSR20
    Size / Dimension0.565" L x 0.090" W (14.35mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max)0.415" (10.54mm)
    Operating Temperature-15°C ~ 105°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device PackageSR20
    Temperature Coefficient0/ +300ppm/°C
    SR20-0.005-1% FAQ
    1. How to order SR20-0.005-1% on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the SR20-0.005-1% price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SR20-0.005-1%?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    SR20-0.005-1% Related Products