SR20-0.020-1%
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
SR20-0.020-1%
SR20-0.020-1%
Part Number
SR20-0.020-1%
Description
RES 0.02 OHM 1% 2W SR20
Data sheet
SR20-0.020-1%.pdf
Delivery Services
SR20-0.020-1%
Comments
    SR20-0.020-1% Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance20 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseSR20
    Size / Dimension0.565" L x 0.090" W (14.35mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max)0.415" (10.54mm)
    Operating Temperature-15°C ~ 105°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device PackageSR20
    Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
    SR20-0.020-1% FAQ
    1. How to order SR20-0.020-1% on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the SR20-0.020-1% price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SR20-0.020-1%?
    SR20-0.020-1% Related Products