TA025PW4R00JE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TA025PW4R00JE
TA025PW4R00JE
Part Number
TA025PW4R00JE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 4 OHM 5% 25W POWERCHIP
Data sheet
TA025PW4R00JE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TA025PW4R00JE
Comments
    TA025PW4R00JE Specifications
    SeriesTA
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance4 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)25W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension2.220" L x 0.240" W (56.39mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)1.189" (30.21mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackagePowerchip®
    Temperature Coefficient±10ppm/°C