TA050PW2R00K
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TA050PW2R00K
TA050PW2R00K
Part Number
TA050PW2R00K
Description
RES 2 OHM 10% 50W POWERCHIP
Data sheet
TA050PW2R00K.pdf
Delivery Services
TA050PW2R00K
Comments
    TA050PW2R00K Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Resistance2 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)50W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension2.220" L x 0.240" W (56.39mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)2.288" (58.11mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackagePowerchip®
    Temperature Coefficient±10ppm/°C