TA050PY4R7J
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TA050PY4R7J
TA050PY4R7J
Part Number
TA050PY4R7J
Description
RES 4.7 OHM 5% 50W POWERCHIP
Data sheet
TA050PY4R7J.pdf
Delivery Services
TA050PY4R7J
Comments
    TA050PY4R7J Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance4.7 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)50W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension2.220" L x 0.240" W (56.39mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)2.288" (58.11mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackagePowerchip®
    Temperature Coefficient±10ppm/°C