TA203PA24R0JE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TA203PA24R0JE
TA203PA24R0JE
Part Number
TA203PA24R0JE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 24 OHM 5% 3W POWERCHIP
Data sheet
TA203PA24R0JE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TA203PA24R0JE
Comments
    TA203PA24R0JE Specifications
    SeriesPower Chip® TA
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance24 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)0.620" (15.75mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackagePowerchip®
    Temperature Coefficient±100ppm/°C