TA205PA180RJ
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TA205PA180RJ
TA205PA180RJ
Part Number
TA205PA180RJ
Description
RES 180 OHM 5% 5W POWERCHIP
Data sheet
TA205PA180RJ.pdf
Delivery Services
TA205PA180RJ
Comments
    TA205PA180RJ Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance180 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)1.020" (25.91mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackagePowerchip®
    Temperature Coefficient±50ppm/°C