TA205PA1R80J
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TA205PA1R80J
TA205PA1R80J
Part Number
TA205PA1R80J
Description
RES 1.8 OHM 5% 5W POWERCHIP
Data sheet
TA205PA1R80J.pdf
Delivery Services
TA205PA1R80J
Comments
    TA205PA1R80J Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance1.8 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)1.020" (25.91mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackagePowerchip®
    Temperature Coefficient±100ppm/°C