TA310PA100KJE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TA310PA100KJE
TA310PA100KJE
Part Number
TA310PA100KJE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 100K OHM 5% 10W POWERCHIP
Data sheet
TA310PA100KJE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TA310PA100KJE
Comments
    TA310PA100KJE Specifications
    SeriesTA
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance100 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension1.000" L x 0.100" W (25.40mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)1.067" (27.10mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackagePowerchip®
    Temperature Coefficient±50ppm/°C