TA810PW390RJ
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TA810PW390RJ
TA810PW390RJ
Part Number
TA810PW390RJ
Description
RES 390 OHM 5% 10W POWERCHIP
Data sheet
TA810PW390RJ.pdf
Delivery Services
TA810PW390RJ
Comments
    TA810PW390RJ Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance390 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension1.085" L x 0.240" W (27.56mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)1.020" (25.91mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device PackagePowerchip®
    Temperature Coefficient±50ppm/°C