TAH20P1K00J
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TAH20P1K00J
TAH20P1K00J
Part Number
TAH20P1K00J
Description
RES 1K OHM 5% 20W TO220
Data sheet
TAH20P1K00J.pdf
Delivery Services
TAH20P1K00J
Comments
    TAH20P1K00J Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance1 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)20W
    Package / CaseTO-220-2
    Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.52mm)
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-220
    Temperature Coefficient±50ppm/°C