TAH20P220RJ
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TAH20P220RJ
TAH20P220RJ
Part Number
TAH20P220RJ
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 220 OHM 5% 20W TO220
Data sheet
TAH20P220RJ.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TAH20P220RJ
Comments
    TAH20P220RJ Specifications
    SeriesTAH
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
    Tolerance±5%
    Resistance220 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)20W
    Package / CaseTO-220-2
    Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.52mm)
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-220
    Temperature Coefficient±50ppm/°C