TBH25P15R0J
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TBH25P15R0J
TBH25P15R0J
Part Number
TBH25P15R0J
Description
RES 15 OHM 5% 25W TO220
Data sheet
TBH25P15R0J.pdf
Delivery Services
TBH25P15R0J
Comments
    TBH25P15R0J Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance15 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)25W
    Package / CaseTO-220-2
    Size / Dimension0.402" L x 0.187" W (10.20mm x 4.75mm)
    Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-220
    Temperature Coefficient±50ppm/°C