TBH25P1K50J
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TBH25P1K50J
TBH25P1K50J
Part Number
TBH25P1K50J
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 1.5K OHM 5% 25W TO220
Data sheet
TBH25P1K50J.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TBH25P1K50J
Comments
    TBH25P1K50J Specifications
    SeriesTBH
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±5%
    Resistance1.5 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)25W
    Package / CaseTO-220-2
    Size / Dimension0.402" L x 0.187" W (10.20mm x 4.75mm)
    Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-220
    Temperature Coefficient±50ppm/°C