TCH35P100RJ
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TCH35P100RJ
TCH35P100RJ
Part Number
TCH35P100RJ
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 100 OHM 5% 35W TO220
Data sheet
TCH35P100RJ.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TCH35P100RJ
Comments
    TCH35P100RJ Specifications
    SeriesTCH
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance100 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)35W
    Package / CaseTO-220-2
    Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
    Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-220
    Temperature Coefficient±50ppm/°C