TCH35P1K00J
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TCH35P1K00J
TCH35P1K00J
Part Number
TCH35P1K00J
Description
RES 1K OHM 5% 35W TO220
Data sheet
TCH35P1K00J.pdf
Delivery Services
TCH35P1K00J
Comments
    TCH35P1K00J Specifications
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance1 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)35W
    Package / CaseTO-220-2
    Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
    Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-220
    Temperature Coefficient±50ppm/°C