TCH35P91R0FE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TCH35P91R0FE
TCH35P91R0FE
Part Number
TCH35P91R0FE
Description
RES 91 OHM 1% 35W TO220-2
Data sheet
TCH35P91R0FE.pdf
Delivery Services
TCH35P91R0FE
Comments
    TCH35P91R0FE Specifications
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance91 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)35W
    Package / CaseTO-220-2
    Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
    Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-220-2
    Temperature Coefficient±50ppm/°C