TCH35PR330J
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TCH35PR330J
TCH35PR330J
Part Number
TCH35PR330J
Description
RES 0.33 OHM 5% 35W TO220
Data sheet
TCH35PR330J.pdf
Delivery Services
TCH35PR330J
Comments
    TCH35PR330J Specifications
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance330 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)35W
    Package / CaseTO-220-2
    Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
    Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-220
    Temperature Coefficient±700ppm/°C