TEH100M270RJE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TEH100M270RJE
TEH100M270RJE
Part Number
TEH100M270RJE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 270 OHM 5% 100W TO247-2
Data sheet
TEH100M270RJE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TEH100M270RJE
Comments
    TEH100M270RJE Specifications
    SeriesTEH100
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
    Tolerance±5%
    Resistance270 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)100W
    Package / CaseTO-247-2
    Size / Dimension0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
    Height - Seated (Max)0.965" (24.51mm)
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-247-2
    Temperature Coefficient50ppm/°C