TEH140M4K70FE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TEH140M4K70FE
TEH140M4K70FE
Part Number
TEH140M4K70FE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 4.7K OHM 1% 140W TO247
Data sheet
TEH140M4K70FE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TEH140M4K70FE
Comments
    TEH140M4K70FE Specifications
    SeriesTEH140
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance4.7 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)140W
    Package / CaseTO-247-2
    Size / Dimension0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
    Height - Seated (Max)0.925" (23.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-247
    Temperature Coefficient100ppm/°C