TEH140M7K50FE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TEH140M7K50FE
TEH140M7K50FE
Part Number
TEH140M7K50FE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 7.5K OHM 1% 140W TO247
Data sheet
TEH140M7K50FE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TEH140M7K50FE
Comments
    TEH140M7K50FE Specifications
    SeriesTEH140
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance7.5 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)140W
    Package / CaseTO-247-2
    Size / Dimension0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
    Height - Seated (Max)0.925" (23.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-247
    Temperature Coefficient100ppm/°C