TEH70M5K00JE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TEH70M5K00JE
TEH70M5K00JE
Part Number
TEH70M5K00JE
Description
RES 5K OHM 5% 70W TO247
Data sheet
TEH70M5K00JE.pdf
Delivery Services
TEH70M5K00JE
Comments
    TEH70M5K00JE Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance5 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)70W
    Package / CaseTO-247-2
    Size / Dimension0.626" L x 0.200" W (15.90mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max)0.830" (21.08mm)
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-247
    Temperature Coefficient±50ppm/°C