TEH70P68R0JE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TEH70P68R0JE
TEH70P68R0JE
Part Number
TEH70P68R0JE
Description
RES 68 OHM 5% 70W TO247
Data sheet
TEH70P68R0JE.pdf
Delivery Services
TEH70P68R0JE
Comments
    TEH70P68R0JE Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance68 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)70W
    Package / CaseTO-247-3
    Size / Dimension0.626" L x 0.200" W (15.90mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max)0.830" (21.08mm)
    Operating Temperature-
    Number of Terminations3
    Supplier Device PackageTO-247
    Temperature Coefficient±50ppm/°C