TFH85M150RJE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TFH85M150RJE
TFH85M150RJE
Part Number
TFH85M150RJE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 150 OHM 5% 85W TO264
Data sheet
TFH85M150RJE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TFH85M150RJE
Comments
    TFH85M150RJE Specifications
    SeriesTFH
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±5%
    Resistance150 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)85W
    Package / CaseTO-264-2
    Size / Dimension0.790" L x 0.200" W (20.07mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max)1.030" (26.16mm)
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-264
    Temperature Coefficient±50ppm/°C