TK20P1K00JE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TK20P1K00JE
TK20P1K00JE
Part Number
TK20P1K00JE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 1K OHM 5% 20W TO220
Data sheet
TK20P1K00JE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TK20P1K00JE
Comments
    TK20P1K00JE Specifications
    SeriesTK
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±5%
    Resistance1 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)20W
    Package / CaseTO-220-2
    Size / Dimension0.394" L x 0.181" W (10.00mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max)0.701" (17.80mm)
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-220
    Temperature Coefficient±200ppm/°C