TLCC1M2750B
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TLCC1M2750B
TLCC1M2750B
Part Number
TLCC1M2750B
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 1.275M OHM 0.1% 1/4W RADIAL
Data sheet
TLCC1M2750B.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TLCC1M2750B
Comments
    TLCC1M2750B Specifications
    SeriesTLC
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance1.275 MOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension-
    Height - Seated (Max)0.264" (6.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±10ppm/°C