TLCX400K00Q
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TLCX400K00Q
TLCX400K00Q
Part Number
TLCX400K00Q
Description
RES 400K OHM 0.02% 1/4W RADIAL
Data sheet
TLCX400K00Q.pdf
Delivery Services
TLCX400K00Q
Comments
    TLCX400K00Q Specifications
    Features-
    Tolerance±0.02%
    Resistance400 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension-
    Height - Seated (Max)0.264" (6.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial Lead
    Temperature Coefficient±5ppm/°C