TLCX500K00A
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TLCX500K00A
TLCX500K00A
Part Number
TLCX500K00A
Description
RES 500K OHM 0.05% 1/4W RADIAL
Data sheet
TLCX500K00A.pdf
Delivery Services
TLCX500K00A
Comments
    TLCX500K00A Specifications
    Features-
    Tolerance±0.05%
    Resistance500 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension-
    Height - Seated (Max)0.264" (6.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial Lead
    Temperature Coefficient±5ppm/°C